فرمانرو: جانوران

شاخه: نرم‌تنان

رده:  شکم‌پایان

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۸ آذر۱۳۹۱ساعت توسط فاطمه حاتمی

بافت زنده مغز.

 

در این عکس شریان‌های قرمز و وریدهای کلفت بنفش را می‌بینیم. این عکس را عکاسی به نام رابرت لودلو Robert Ludlow در طی جراجی مغز یک بیمار مبتلا به تشنج گرفته است. در طی این جراجی، جراحان الکترودهایی در مغز بیمار برای تشخیص نواحی از مغز که مسئول تولید امواج الکتریکی ایجادکننده تشنج بود، کار گذاشتند. در جراحی بعدی این نواحی برداشته شدند، تا بیمار کاملا درمان شود.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۷ تیر۱۳۹۱ساعت توسط فاطمه حاتمی

 حیوانات زال یا سفید نمونه های نادری از گونه های خود هستند که به دلیل ناهنجاریهای ژنتیکی رنگ طبیعی آنها تغییر می کند.

زالی نه تنها در انسان بلکه در سایر موجودات نیز دیده می شود. در این پدیده نادر جهشهای ژنتیکی رخ می دهد که به خاطر آن حیوان قادر به تولید ملانین نیست. این فرایند موجب می شود که حیوان به رنگ سفید در بیاید و یا پوست، مو و چشمهای آن بدون رنگ باشد که این بی رنگی اغلب به صورت صورتی بسیار کمرنگ و یا شیری کمرنگ خود را نشان می دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۲۱ مهر۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمی

+ نوشته شده در چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمیادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۴ تیر۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۴ تیر۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمی

توت فرنگی از جنس فراگاریا (Fragaria) و گونه رژا (Resea) بود‌ه که امروزه از گونه‌های شیلنسیس (Chilensis) و ویرجینیا (Virginia) و هیبرید‌ بین این د‌و یعنی اناناس (ananasae) استفاد‌ه زراعی می‌شود‌.
عموما گیاهانی علفی باساقه‌های روند‌ه هستند‌. برگ‌ها مشتمل بر سه برگچه خشن و کرک د‌ار به رنگ سبز تیره‌اند‌ که د‌ر برخی از ارقام شفاف هستند‌.

ساختمان گل شامل 5 گلبرگ سفید‌ است که د‌ر قسمت تحتانی خود‌ به یک زائد‌ه کوچک متصل است و کاسه گل شامل 5کاسبرگ سبز رنگ است که د‌ر قسمت تحتانی تقریبا به یکد‌یگر جوش خورد‌ه‌اند‌.

تعد‌اد‌ کاسبرگ‌ها د‌ر برخی از ارقام زراعتی ممکن است بیش از 5عد‌د‌ باشد‌.

 پرچم‌ها به تعد‌اد‌ 20 عد‌د‌ یا کمی بیشتر یا کمتر است.

ماد‌گی به تعد‌اد‌ زیاد‌ و به صورت مارپیچی بر روی نهنج قرار گرفته است و د‌ر مجموع و همراه با نهنج فرم نسبتا کشید‌ه‌ای را تشکیل می‌د‌هد‌.

ماد‌گی از فند‌قه‌های جد‌ا از یکد‌یگر که هر کد‌ام د‌ارای تخمد‌ان با شکل راست و کوتاه است، تشکیل شد‌ه است.

د‌ر هر تخمد‌ان یک تخمک وجود‌ د‌ارد‌ و د‌ر واقع بذر به تعد‌اد‌ فند‌قه‌ها تولید‌ می‌شود‌.

گل پس از تلقیح گلبرگ‌ها ریزش کرد‌ه و نهنج به تد‌ریج رشد‌ می‌کند‌ و گوشتی شکل می‌گیرد‌. میوه به مرور زمان آبد‌ار شد‌ه و از حالت اسید‌ی به قند‌ی تبد‌یل می‌شود‌. اگر لقاح ناقص باشد‌، تعد‌اد‌ فند‌قه‌ها محد‌ود‌ است و چه بسا تقارن میوه حفظ نمی‌شود‌.

توت فرنگی میوه‌ای نسبتا جدید است که تا 300 - 250 سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگیهای وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی بطور فراوان یافت می‌شود. به نظر می‌رسد که اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ایران آمد و به نام اتابکی خوانده شد.

http://yashilakin.blogfa.com/post-37.aspx


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمی

به گزارش دیلی میل، این تصاویر توسط یک عکاس دانشمند بازنشته با نام استیو گشمیسنر با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونیکی تهیه شده است. این میکروسکوپ به قدری قوی است که می‌تواند جزئیات کامل این گرده‌ها را که برای چشم‌های غیرمسلح قابل دیدن نیست، به طور کامل نشان دهد. با کمک این روش، شما می‌توانید ساختار سه بعدی این دانه‌های بسیار ریز را مشاهده کنید.

زمانی که گرده‌های علف‌های سبز یا دیگر گیاهان وارد سیستم تنفسی بدن می‌شوند، بدن را به واکنش‌های آلرژیک وا می‌دارند که می‌تواند با علائمی مانند سرفه، آبریزش بینی، احساس خارش در گلو و مانند آن همراه باشد. به همین دلیل این گرده‌ها در فصل بهار باعث آزار میلیون‌ها نفر می‌شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۶ فروردین۱۳۹۰ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۲۵ اسفند۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۴ دی۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی

موسسه وئولیا(Veolia Environment Wildlife ) که در حفظ حیات وحش فعالیت می کند هر سال در بین هزاران عکس ارسالی حیات وحش در ۵ بخش مختلف برترین عکاس ها و نیز عکس های حیات وحش را معرفی می کند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۲ آبان۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی |

چالز کربز یک عکاس حرفه ای در زمینه ی میکروعکاسی از حشرات است. در این عکس شما تصویری از چشم مرکب یک زنبور را میتوانید ببینید که با بزرگنمایی 40x گرفته شده است.

+ نوشته شده در شنبه ۱ آبان۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی

عکس بالا در نظر اول شاید پاپ کرن و یا شکلات به نظر بیاد ولی در اصل این عکس یک جفت سلول سرطانی درست قبل از اینکه جدا شوند و به 4 سلول تقسیم شوند را نمایش میدهد. بزرگنمایی این عکس 100x میباشد.

+ نوشته شده در شنبه ۱ آبان۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۱ آبان۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۱۰ مهر۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۹ مهر۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی |


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمیادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمیادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۲۸ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۲۷ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۸ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی |

 عکاس علمی مشهوری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی مجموعه تصاویری از هیولاهای خانگی به ثبت رسانده است که می تواند دیدنی و در عین حال رقت انگیز باشند.

عکاس علمی مشهور "استیو اشمایسنر" 61 ساله با کمک میکروسکوپ الکترونی بسیار قدرتمندی موفق به ثبت تصاویری از جهان میکروسکوپی حشراتی شده است که در کنار ما به صورت مخفیانه و یا آشکار زندگی می کنند. حشراتی که پس از میلیونها بار بزرگنمایی بیشتر به هیولاهای وحشتناک فیلمهای هالیوودی شباهت دارند تا یک موجود میکروسکوپی.

این عکس‌ها پس از میلیونها بار بزرگنمایی چهره واقعی کرمهای ریز مانند سوسک آرد، کرم خاک، مگس ها و ککهایی که در فرش و مبلمان و کابینتهای خانه های مسکونی کمین کرده‌اند را  به وضوح نشان می‌دهد:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۲ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۲ شهریور۱۳۸۹ساعت توسط فاطمه حاتمی